![]() |
||
| HomeActiviteitenInformatie aan ZeeInformatiebronnenCarrièreOver VVBAD | ||
VVBAD activiteiten
|
Start » VVBAD-nieuws
VVBAD-nieuws1 mei 2011 / Erfgoeddag / Aandacht: armoede! (Bericht) Aandacht. We moeten het samen onder ogen blijven zien en niet wegkijken. Armoede in de wereld en in ons land: het is nog lang geen geschiedenis. De volgende editie van Erfgoeddag, op zondag 1 mei 2011, gaat over armoede door de eeuwen heen. Werken rond en over cultureel erfgoed gaat over omgaan met heden en verleden, over engagement, zorg, aandacht en communicatie. Het zou onverantwoord zijn om armoede daarbij te negeren. Lees meer. Algemene ledenvergadering VVBAD (Bericht) Op dinsdag 12 oktober 2010 houdt de VVBAD haar halfjaarlijkse ledenvergadering. Iedereen is welkom, maar alleen ‘werkende leden' (leden die actief zijn in één van de VVBAD-geledingen) hebben stemrecht.
Julie Hendrickx nieuwe hoofdredacteur van Bibliotheek- & archiefgids (Bericht) Sinds 9 augustus 2010 is Julie Hendrickx aan de slag op het VVBAD-secretariaat als hoofdredacteur van Bibliotheek- & archiefgids. Julie Hendrickx studeerde af als Master Geschiedenis en Cultuurmanagement. Samen met de redactieraad is zij verantwoordelijk voor de inhoud, de planning en de kwaliteit van het tijdschrift. Ze zal zorgen voor een vlotte omschakeling naar het nieuwe tijdschrift dat in februari 2011 gelanceerd wordt. Vanaf 1 september tot het einde van het jaar zal ze als projectmedewerker tevens instaan voor de actualisering van de gegevens van de Vlaamse Archief-, Bibliotheek- en Documentatiegids (Vlabidoc).
Archiefdecreet gepubliceerd in Belgisch Staatsblad (Bericht)Op 30 juni 2010 heeft het Vlaams Parlement het ontwerp van decreet betreffende de bestuurlijk-administratieve archiefwerking goedgekeurd. Het Archiefdecreet werd op 9 juli bekrachtigd en is op 5 augustus gepubliceerd in het Staatsblad. Het is onmiddellijk in werking getreden, behalve art. 9, dat in werking treedt op een door de Vlaamse Regering vast te stellen datum. De volledige tekst zoals die in het Staatblad is verschenen, vind je hier. Archieven kennen geen grenzen (Bericht) Persbericht
Augustus 2010 Archieven kennen geen grenzen Archieven en mensenrechten (Bericht) Als we willen dat mensenrechten gerespecteerd worden, dan zijn archieven onontbeerlijk. Archieven zijn belangrijk om de waarheid te achterhalen, om schuldigen te bestraffen en slachtoffers schadeloos te stellen. Ze helpen ons het verleden te verwerken en de herinnering levend te houden. Dat is overal ter wereld zo. Dat de problematiek actueel is, bewijzen de bijdragen op het internationaal archiefcongres Archives without Borders. Lees meer.
Focus op het beroep: informatieprofessionals aan het woord (Bericht) Op 9 september 2010 organiseert de VVBAD haar tweejaarlijkse studiedag Focus. Dit jaar is het thema Focus op... het beroep. Professionals uit de hele bibliotheek- en archiefsector geven er hun visie op de veranderingen die ons beroep de laatste jaren heeft ondergaan. Daarnaast proberen ze te schetsen welke evoluties zich de komende jaren zullen manifesteren voor elke bibliothecaris of archivaris. Naar aanleiding van deze studiedag interviewden wij al een aantal bibliothecarissen en archivarissen. We vroegen hen hoe zij het beroep de voorbije jaren zagen veranderen, en wat hun toekomstverwachtingen zijn. Lees meer.
Vlaams Parlement keurt Archiefdecreet goed (Bericht) Op 30 juni 2010 heeft het Vlaams Parlement het ontwerp van decreet betreffende de bestuurlijk-administratieve archiefwerking besproken. Het decreet werd daarna met een grote meerderheid goedgekeurd. Daarmee heeft Vlaanderen voor het eerst een eigen wettelijke regeling voor de archieven van Vlaamse overheden en overheidsinstellingen. lees meer.
Expertise stuurt project CEST verder aan (Bericht) Begin juni vonden in Faro de eerste CEST-expertmeetings plaats. Drie maal boog een kleine groep deskundigen zich over een achttal use cases: praktijkvoorbeelden van digitaliseringsprojecten, waarin aan de hand van een beknopt stappenplan de relevante erfgoedstandaarden worden opgesomd. Lees meer.
Website Vlaamse Erfgoedbibliotheek online (Bericht) De website van de vzw Vlaamse Erfgoedbibliotheek is in de lucht gebracht tijdens de feestelijke voorstelling van de organisatie op 11 juni 2010. De website biedt informatie voor wie zich professioneel of vanuit persoonlijke interesse bezighoudt met het verzamelen, bewaren, onderzoeken of ontsluiten van bibliotheekerfgoed. Naast actualiteiten wordt allerlei nuttige achtergrondinformatie aangeboden. Lees meer.
Vlaamse lezing op Archives without Borders over onderzoek naar Moord op Lumumba (Bericht) Een van de Vlaamse bijdrage op Archives without Borders zal verzorgd worden door prof. Manu Gerard, decaan van de faculteit Sociale Wetenschappen K.U.Leuven. Hij zal een lezing geven over de werking van de parlementaire onderzoekscommissie (2000) inzake de moord op Patrice Lumumba, de eerste premier van het zelfstandige Congo en het belangrijke archievenaspect dat met dit onderzoek samenhing. Prof. Gerard was toen één van de vier deskundigen die in opdracht van de commissie het voorbereidend (archief)onderzoek deed. Lees meer.
Fotoreportage studiereis Barcelone online (Bericht) Van 2 tot en met 4 juni trok de VVBAD met een dertigtal leden naar Barcelona voor een geslaagde studiereis. Op het rijkgevulde programma stond een kennismaking met het bibliotheeklandschap van de Catalaanse hoofdstad. Een uitgebreide fotoreportage geeft een impressie van dit studiebezoek. U kunt de volledige slideshow bekijken via onze site.
Selectielijst Polders en Wateringen geactualiseerd (Bericht) De subwerkgroep Selectielijst Polders en Wateringen heeft in juni 2010 de selectielijst geactualiseerd. De Algemeen Rijksarchivaris keurde deze geactualiseerde lijst goed op 9 juni 2010. Alle informatie over de selectielijst Polders en Wateringen vind je op deze pagina.
Keynotes archiefcongres ECA in Genève online (Bericht) Van 28 tot 30 april vond in Genève het achtste European Congres on Digital Archiving ECA2010 plaats. De keynotes van dit congres kunnen integraal worden bekeken op de website van de Swiss Federal Archives. Je vindt er ook alle presentaties van het congres.
Vlaamse bijdrage op Archives without Borders (Bericht) De VVBAD en de KVAN organiseren op 30 en 31 augustus 2010 het congres Archives without Borders in Den Haag. Daar zal de betekenis en het belang van archieven voor een goed (overheids)bestuur centraal staan. Het proces van staatsvorming is wereldwijd van grote invloed op de vorming en het beheer van archieven. Binnen dit thema passen onder andere archiefwetgeving voor deelstaten in federale landen. Bart Severi, archivaris bij het departement Bestuurszaken van de Vlaamse overheid, zal in een van de Vlaamse sessies de complexiteit van het maken van archiefwetten in een federale staat belichten.
VVBAD-MEMORANDUM aan de federale overheid naar aanleiding van de verkiezingen van 13 juni 2010 (Bericht) Openbare bibliotheken, (hoge)schoolbibliotheken, universitaire en wetenschappelijke bibliotheken, documentatiecentra, openbare en privaatrechtelijke archiefdiensten dragen, elk vanuit hun specifieke opdracht, bij aan het bewaren, ontsluiten en beschikbaar stellen van een breed spectrum van informatie. Het gaat om ruim 1.400 instellingen met naar schatting drie miljoen gebruikers. Hun maatschappelijk relevante opdrachten willen ze optimaal uitvoeren. Lees meer.
Games in de bib - stand van zaken (Bericht) Zoals eind vorig jaar reeds werd aangekondigd, werken Bibnet en de VVBAD samen met de Belgian Entertainment Association (BEA) aan een praktische regeling om de uitlening van games in bibliotheken mogelijk te maken. Lees meer.
Ontwerpdecreet bestuurlijk-administratieve archiefwerking ingediend bij Vlaams Parlement (Bericht) Op 30 april 2010 keurde de Vlaamse regering na ingewonnen advies bij de Raad van State en de Privacycommissie het ontwerpdecreet op voorstel van viceminister-president Geert Bourgeois en minister Joke Schauvliege definitief goed. Op 18 mei werd het ingediend (stuk 547) bij het Vlaams Parlement. Lees meer.
De VVBAD werft aan (Bericht) De VVBAD zoekt een nieuwe, tijdelijke medewerker. De vereniging beheert de Vlaamse Archief-, Bibliotheek- en Documentatiegids (Vlabidoc), een online databank met gegevens over de Vlaamse archieven, bibliotheken en documentatiecentra. Voor de actualisering neemt de VVBAD tijdelijk een deeltijds medewerker datacontrole aan. Lees meer.
S@P Jaarboek 10: Archivaris: professie, professional, professionaliteit, professionalisering (Bericht) De S@P presenteert haar tiende jaarboek, onder redactie van Erika Hokke en Thijs Laeven. Het beroep van archivaris is even dynamisch als de samenleving waarvoor en waarin de archivaris zijn missie volbrengt. De samenleving is anno 2010 volop in verandering. Het beroep verandert mee. Verandering als constante factor - van alle tijden.
De nieuwe gebruiker onder de loep (Bericht) Naar goede gewoonte organiseert de sectie Schoolbibliotheken een interessante studiedag voor openbare, universitaire en natuurlijk hogeschoolbibliotheken. De studiedag 'de nieuwe gebruiker' vindt plaats op 27 mei in de nieuwe campus van de Arteveldehogeschool. Eerst verduidelijkt Jasper Delanoy (VlHoRa) er het gewijzigde profiel van studenten. Trendwatcher Herman Konings schetst een breder kader om de huidige generatie jongeren beter te kunnen begrijpen. Annet Daems en Vicky Franssen (KHMechelen) stellen hun onderzoek naar het mediagebruik van jongeren voor. Annelies Raes (UGent) onderzocht dan weer de zoekstrategieën van jongeren op het internet. Jos Libeert en Jos Panen (Katho) ten slotte stellen het iTunes U-project voor. Meer informatie over het programma vindt u hier.
Slidecasts studiedag Substitutie online (Bericht) Op 1 april organiseerde de werkgroep Automatisering van de VVBAD de succesvolle studiedag "Substitutie: magda?". Wie er toen in het Rijksarchief in Brussel niet bij kon zijn, of wie de presentaties nog eens rustig wil bekijken én beluisteren, kan terecht op www.vvbad.be/substitutie. Daar vindt u de slidecasts (een combinatie van podcasts en powerpointpresentaties) van de studiedag. Lukt het niet op deze pagina, dan kan u ook altijd terecht op onze slidesharepagina. Alle informatie over VVBAD-studiedagen in het verleden vindt u op www.vvbad.be/voorbije_activiteiten.
Werkgroep Personeel zoekt leden (Bericht) Sinds kort komt de werkgroep Personeel opnieuw bijeen. Deze werkgroep valt onder de sectie openbare bibliotheken en komt een 3-tal keer per jaar samen. Wilt u meewerken? Lees meer.
Werkgroep Personeel zoekt leden (Bericht) Sinds kort komt de werkgroep Personeel opnieuw bijeen. Deze werkgroep valt onder de sectie Openbare Bibliotheken en komt een 3-tal keer per jaar samen. Wilt u meewerken? Lees meer.
Pieter-Jan Lachaert wint Ger Schmookprijs 2009 (Bericht) Archivaris Pieter-Jan Lachaert ontving de prijs op de Algemene Ledenvergadering van de VVBAD op dinsdag 16 maart in Brussel. De Oudenaardse stadsarchivaris zorgt met de studie over ‘zijn' archief voor een nieuwe kijk op deze bewaarplaats. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan de beste niet-gepubliceerde studie over een thema uit de archief-, bibliotheek- of documentaire informatiesector in Vlaanderen. Lees meer.
VVBAD presenteert nieuwe huisstijl (Bericht) Zoals u kunt zien zitten onze website en nieuwsbrief in een nieuw jasje. Na meer dan twintig jaar nemen we afscheid van het ‘ruitje' en stellen we u met trots ons nieuwe logo voor. Deze vernieuwingen maken deel uit van het communicatieplan dat voor de vereniging werd opgesteld. Communicatiebureau Gramma tekende voor de vereniging een geheel nieuwe huisstijl uit. Lees meer.
Ledenactiviteit 2010 in beeld (Bericht) Op 4 februari nodigde de VVBAD haar leden uit in Antwerpen voor een bezoek aan het kunstpatrimonium van de Zoo en bibliotheek Permeke. De dag werd afgesloten met de vernissage van de tentoonstelling ‘Stef Binst. Prenten'. Een fotogalerij van die dag bekijkt u hier.
Trendwatcher Herman Konings op Algemene Ledenvergadering (Bericht) Tijdens de namiddagsessie van de Algemene Ledenvergadering van de VVBAD op 16 maart zal Herman Konings een presentatie geven. Konings krijgt vaak het woord in de pers als het gaat over nieuwe trends. Maar zijn verhaal gaat verder dan dat. Met zijn fel gesmaakte voordracht was hij al te gast bij heel wat bedrijven, politieke partijen en organisaties. Lees meer.
Leen van Dijck en het Letterenhuis winnen CultuurPrijs voor Cultureel Erfgoed (Bericht) Tijdens een feestelijke uitreiking in De Kortrijkse Schouwburg maakte Vlaams minister van Cultuur Joke Schauvliege op maandagavond 1 februari 2010 de laureaten bekend van de CultuurPrijzen van de Vlaamse Gemeenschap voor 2009. Directeur van het Letterenhuis Leen van Dijck is erg gelukkig met de prijs in de categorie Cultureel Erfgoed: "Deze erkenning door de culturele wereld is erg belangrijk voor het Letterenhuis". Lees meer.
Reizende tentoonstelling ‘Stef Binst. Prenten’ (Bericht) Van 1997 tot zijn plotse overlijden in 2009 was Stef Binst de huistekenaar van de VVBAD. Hij maakte in hoofdzaak illustraties bij artikels over de bibliotheek-, archief- en documentatiesector in Bibliotheek- & archiefgids, het tweemaandelijkse magazine van de vereniging. Op 4 februari opent de tentoonstelling ‘Stef Binst. Prenten' in bibliotheek Permeke in Antwerpen. Lees meer.
Jaaroverzicht VVBAD - 2009 in beeld (Bericht) Ook in 2009 stonden er weer heel wat activiteiten op onze kalender. Het hoogtepunt was ongetwijfeld 'Informatie aan Zee' in september. Een beeld zegt meer dan duizend woorden en daarom selecteerden we voor u enkele sprekende beelden van deze informatiebeurs en andere studiedagen, bijeenkomsten en verwezenlijkingen van het afgelopen jaar. Start de slideshow en bekijk het VVBAD-jaaroverzicht in beeld.
Redactieleden gezocht! (Bericht) De VVBAD geeft samen met Uitgeverij Politeia sinds 2007 een losbladige publicatie uit onder de titel Wegwijzer voor bibliotheken en informatiecentra: informatie beheren en ter beschikking stellen. Het is een doe-boek (geen leesboek), in de vorm van een losbladig werk. Lees meer.
Zeven uitdagingen, stelling 12 (Bericht) "Het medewerkersbeleid is de achilleshiel van de Bib: voor het aanwerven van nieuwe medewerkers wordt bijvoorbeeld nog te vaak gekeken naar competenties van 20 jaar geleden." Meer>
Vlaamse regering keurt voorontwerp van decreet bestuurlijk-administratieve archiefwerking voor tweede keer goed (Bericht) Op voorstel van de Vlaamse minister van Bestuurszaken, Binnenlands Bestuur, Inburgering, Toerisme en Vlaamse Rand Geert Bourgeois en van de Vlaamse minister van Leefmilieu, Natuur en Cultuur Joke Schauvliege keurde de Vlaamse regering het voorontwerp van decreet op 4 december 2009 voor een tweede keer goed. Het voorontwerp wordt nu voor advies aan de Raad van State en de Privacycommissie voorgelegd. Lees meer.
Sectie Schoolbibliotheken stelt themagroepen voor (Bericht) De sectie Schoolbibliotheken wenst themagroepen van hogeschoolbibliothecarissen op te richten per studiegebied. Bedoeling is het uitwisselen van informatie, netwerkvorming en leggen van contacten met collega's over de associaties heen eenvoudiger te maken. Door elkaars bibliotheken te bezoeken en elkaars werkwijze te leren kan de eigen bibliotheekwerking hieraan getoetst en bijgestuurd worden, waar wenselijk. Lees meer.
Zeven uitdagingen, stelling 11 (Bericht) "De back-office taken van bibliotheken moeten meer gecentraliseerd worden. Zo moeten collectievorming en -ontsluiting niet meer in elke bib maar bovenlokaal georganiseerd worden. Schaalvergroting is het antwoord op de uitdagingen van vandaag en morgen." Meer>
Voorontwerp Archiefdecreet goedgekeurd door Vlaamse regering (Bericht) Op 4 december 2009 heeft de nieuwe Vlaamse regering haar principiële goedkeuring verleend aan het voorontwerp van Archiefdecreet. Het decreet wordt nu met een spoedprocedure voorgelegd aan de Raad van State. In een gesprek met vertegenwoordigers van de VVBAD uitte het kabinet de hoop dat het decreet nog vóór de zomer van 2010 door het parlement gestemd zou worden. Kort na de publicatie in het Belgisch Staatsblad moeten dan de eerste uitvoeringsbesluiten volgen. Lees meer.
Evolutie dossier games in bibliotheken (Bericht) De voorbije maanden was er verwarring over het uitlenen van games in openbare bibliotheken. VVBAD, Bibnet en BEA, de organisatie die de rechthebbenden vertegenwoordigt in België, zaten rond de tafel om een regeling uit te werken. Voorlopig zonder resultaat maar in afwachting van juridische duidelijkheid is er een lijst opgesteld van games waarvoor de uitgevers toestemming gaven om uit te lenen. Lees meer.
Nieuwe beroepscompetentieprofielen voor bibliothecarissen en bibliotheekmedewerkers (Bericht) In 2002 werden profielen gemaakt voor de bibliotheekmedewerker, informatiebemiddelaar en bibliothecaris/informatiemanager. In 2008 besloot de sector om deze profielen te herzien. In deze nieuwe profielen is uitgegaan van de competentiegerichte benadering en werd er gewerkt volgens het nieuwe format. U vindt alles over de nieuwe beroepscompetentieprofielen op deze pagina.
www.23dingen.be in de muziekafdeling (Bericht) Op dinsdag 19 en donderdag 21 januari organiseert de VVBAD-werkgroep Muziekbibliothecarissen de workshop 'www.23dingen.be in de muziekafdeling'. Tijdens deze workshop wordt specifiek gefocust op Blog, RSS, Podcasts, You Tube en het streamen van muziek op Deezer en Last FM. De workshop wordt begeleid door Johan Mijs (Bibnet) en Jurgen Van Lerberghe (OB Kortrijk). Op dinsdag en donderdag worden dezelfde onderwerpen behandeld.
VVBAD, VVSG en VVP geven advies over decreet voor de administratief-bestuurlijke archiefwerking (Bericht)Tijdens de vorige legislatuur werkte de Vlaamse regering aan een decreet voor de administratief-bestuurlijke archiefwerking. De Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten vzw (VVSG), de Vereniging van de Vlaamse Provincies vzw (VVP) en de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documenatiewezen vzw (VVBAD) formuleerden samen een advies over het voorontwerp van decreet. De VVBAD bezorgde de tekst aan het kabinet van minister Bourgeois en - ter kennisgeving - aan de kabinetten van minister-president Peeters en minister Schauvliege. De drie organisaties vinden het noodzakelijk dat een publiekrechtelijk-archiefdecreet er effectief komt. De volledige tekst van het advies vindt u hier. Zeven uitdagingen, stelling 10 (Bericht)"Door het sluiten van de filialen ontlopen de bibliotheken hun verantwoordelijkheid om een werking op te bouwen die dichter bij de mensen staat" In juni lanceerden LOCUS en Bibnet de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek", die kadert in het project organisatieontwikkeling. Vlaams antwoord op bevraging Europeana (Bericht) De Europese Commissie blikt met de communicatie ‘Europeana - next steps' (Engelstalige versie) vooruit op de toekomstige ontwikkeling van Europeana. Parallel hieraan werd een publieke consultatie gelanceerd om het debat aan te zwengelen. Meer>
Beleidsnota’s Vlaamse ministers (Bericht) In oktober publiceerden de Vlaamse ministers hun beleidsnota's voor de periode 2009-2014. De nieuwe Vlaamse regering bouwt duidelijk voort op het beleid van de vorige regering, maar de ministers leggen wel eigen accenten. Voor een overzicht van de belangrijkste punten uit de beleidsplannen van ministers Schauvliege, Bourgeois en Smet met betrekking tot de BAD-sector kunt u hier terecht.
Verslagen over Informatie aan Zee (Bericht) Op Informatie aan Zee hebben verschillende deelnemers verslag gemaakt van één of meerdere sessies die ze hebben bijgewoond. Op deze pagina vind je alle verslagen over Informatie aan Zee. Wij danken alvast Luc De Munck, Martine De Reu, Hermione L'Amiral, Annelies Nevejans, Els Michielsen, Geert Puype, Bart Severi, Jan Stuyck, Dieter Suls, Hilde Vanoverbeke, en Hedwig Van den Bossche voor hun bijdrage.
Einde aan de groei (Bericht)Eind oktober gaf minister Schauvliege toelichting bij de besparingsplannen voor de culturele sector. Er wordt gesnoeid in de indexeringen, zowel voor 2009 als voor 2010, en zwaarder bij werkingsmiddelen dan bij personeelskosten. Bovendien zijn niet voor alle begrotingsafdelingen indexeringen voorzien, zodat voor de culturele sector een divers beeld ontstaat met besparingen tussen 0% en 6%. Meer> Blog 'zeven uitdagingen voor de bib' (Bericht) Afgelopen weken werd door Locus het startschot gegeven voor het opleidingstraject organisatieontwikkeling. Gedurende een aantal maanden wordt een kleine groep pilootbibliotheken intensief en individueel begeleid bij de implementatie van ontwikkelde instrumenten en methodieken. Deze zijn gericht op een evaluatie van de eigen bibliotheekwerking, het verbeteren van werkprocessen, de interactie met het lokale bestuur, het klantenmanagement en het medewerkersbeleid. Het opleidingstraject wordt ook van nabij opgevolgd door de SBB's. Om u op de hoogte te houden van het wel en wee van het project en het opleidingstraject organisatieontwikkeling, werd een blog gelanceerd. Via foto's, ervaringen van deelnemers, achtergrondinformatie, presentaties,... kan het traject hier op de voet gevolgd worden.
Meer info: philippe.liesenborghs@locusnet.be of maike.somers@locusnet.be Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen enkel nog online beschikbaar (Bericht) Het boek 'Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen' is niet langer in gedrukte vorm te bestellen bij VVBAD. U kunt het hier wel gratis downloaden. Als aanvulling op het boek werd ArchiefWiki ontwikkeld. Meer>
Werkgroepen Schoolarchieven en Archieven NGO's opgericht in schoot van WPA (Bericht) De Werkgroep Privaatrechtelijke Archieven (WPA) heeft twee subwerkgroepen opgericht.De Werkgroep Schoolarchieven wil de schoolarchieven in Vlaanderen lokaliseren. Hiervoor zal de werkgroep een samenwerking opzetten met de diverse koepels en onderwijsverenigingen. De Werkgroep NGO's van haar kant heeft onder meer als bedoeling het in kaart brengen van NGO-archieven en de mate waarin ze professioneel worden beheerd. WPA publiceerde onlangs haar missie en visie , waarin de doelstellingen van de werkgroep en haar onderdelen uitgelegd staan.
Visie en missie van de werkgroep WPA (Bericht)Oproep aan Archiefbeheerders: Oorlogsaffiches uit de Eerste Wereldoorlog (Bericht)Enkele maanden terug lanceerden wij een oproep aan archiefbeheerders met betrekking tot oorlogsaffiches die zich binnen hun instelling bevinden. Blijkbaar heeft niet iedereen deze oproep ontvangen. Daarom lanceren we de oproep nogmaals. Wie al reageerde, hoeft dit geen tweede maal te doen. De oproep vindt u hier. “Kaften, knippen, plakken, … dit hoort eerder thuis bij een sociaal tewerkstellingsproject dan bij een bibliotheek.” (Bericht) LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling.
Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be Slidecasts Informatie aan Zee beschikbaar (Bericht) Tijdens Informatie aan Zee hebben we opnieuw een aantal presentaties opgenomen als podcast. Via slideshare en podbean hebben we deze podcasts gekoppeld aan de powerpointpresentatie. Op die manier kunt u deze presentaties nog eens rustig beluisteren, en delen met geïnteresseerde collega's. Meer>
Gecoördineerde versie van archiefwet (Bericht) Op vraag van de sectie Archief en Hedendaags Documentbeheer publiceren we hier de gecoördineerde, officieuze versie van de vigerende archiefwet van 2009. De tekst werd samengesteld door Michel Vermote van Archiefbank Vlaanderen. U vindt de tekst hier.
"De bib moet oude werkwijzen overboord gooien als er betere zijn." (Bericht)"De bib moet oude werkwijzen overboord gooien als er betere zijn." LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling.Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be Mandaten dagelijks bestuur verkozen (Bericht) Op Informatie aan Zee hield de VVBAD naar goede gewoonte een algemene ledenvergadering. Op de agenda stond de goedkeuring van de begroting voor 2010 en de verkiezing van drie mandaten voor het dagelijks bestuur.
Informatie aan Zee: een terugblik (Bericht) Wie nog even wil nagenieten van onze beurs Informatie aan Zee, die op 10 en 11 september plaatsvond in het Kursaal van Oostende, kan nu onze eerste foto's bekijken op Flickr. Ook wordt onze slidesharepagina met presentaties van de congresdagen nog steeds aangevuld. U vindt deze ook terug via het programma van donderdag of vrijdag op onze site.
Ook deelnemers publiceren nu foto's en verslagen op het internet. Een overzichtje vindt u hier. Kent u nog berichtgeving die hier niet vermeld staat, signaleer het ons dan. MuTable op Informatie aan Zee (Bericht)Technologisch is de bib de rode lantaarn... (Bericht) LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling.
Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be Inschrijvingen Informatie aan Zee (Bericht) Over iets meer dan een week gaat Informatie aan Zee van start in het Kursaal van Oostende. Wie zich reeds heeft ingeschreven zal deze week zijn badge per post toegestuurd krijgen. Wie zich deze week nog inschrijft, moet zijn badge afhalen aan de inkom van het Kursaal tijdens de congresdagen zelf. Let wel: vanaf maandag 7/9 is het enkel nog mogelijk om ter plaatse in te schrijven.
Ger Schmookprijs (Bericht) Nog tot 30 september kunt u meedingen naar de jaarlijkse Ger Schmookprijs. Deze prijs, een initiatief van de VVBAD, wordt toegekend aan een niet- gepubliceerd werk, over een thema uit de archief-, bibliotheek- of documentaire informatiesector.
Presentaties Informatie aan Zee komen op Slideshare (Bericht) De presentaties van onze beurs Informatie aan Zee, die plaatsvindt op 10 en 11 september in het Kursaal Oostende, worden verzameld op onze slidesharepagina. Voorlopig staan er al 19 presentaties met betrekking tot Informatie aan Zee online. Zodra wij meer presentaties ontvangen, zetten wij deze online.
Nota regering Peeters ll: maat voor niets voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiesectoren? (Bericht)Op 11 juli sloten de onderhandelaars van CD&V, SP.A en N-VA een akkoord om de volgende vijf jaar Vlaanderen samen te besturen. Het regeerakkoord kreeg de ambitieuze titel: ‘Een daadkrachtig Vlaanderen in beslissende tijden. Voor een vernieuwende, duurzame en warme samenleving'. Wat staat er nu in dit regeerakkoord over de sectoren van bibliotheken en archieven en documentatiecentra? Selectielijst OCMW’s goedgekeurd (Bericht) Binnen de werkgroep Lokaal Overheidsarchief werd in januari 2004 een subwerkgroep opgericht die zich specifiek zou inlaten met het opmaken en laten goedkeuren van een selectielijst voor OCMW's. Daarbij was de medewerking van de OCMW's waar de leden van de subwerkgroep werkzaam zijn van onschatbaar belang. Meer>
Samenwerking met andere (gemeentelijke) partners leidt enkel tot ‘vergaderitis’. (Bericht) LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling.
Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be Opnieuw top technologie trends op Informatie aan Zee (Bericht) Net als tijdens het druk bijgewoonde Top technologie trends panel op Informatie 2007 komen op Informatie aan Zee enkele trendwatchers uit bibliotheken de belangrijke en opvallende technologische evoluties schetsen voor de Vlaamse en internationale bibliotheekwereld. Meer>
VVBAD blaast 88 kaarsjes uit (Bericht)Vandaag snijden we een grote taart aan waarop 88 kaarsjes prijken. Op 4 augustus 1921 werd de startvergadering gehouden van het Verbond der Boekbewaarders van het Vlaamsche land. In de loop der jaren veranderde de naam enkele keren, tot nu de VVBAD. Het eerste Congres der Volksboekerijen van het Vlaamsche land werd gehouden in een café in Gent, de Koninklijke Taverne, in de Kammerstraat vlakbij de Vrijdagsmarkt. Alle abstracts Informatie aan Zee staan online (Bericht)Alle abstracts van Informatie aan Zee staan online. Informatie aan Zee vindt plaats op 10 en 11 september 2009 in het Kursaal Oostende. In totaal zijn er 47 lezingen, verdeeld over 2 dagen en vier parallelle sessies. Alle deelnemers aan de beurs krijgen een kopie van deze abstracts in de beursgids. U vindt ze ook via onderstaande links door op de titel van de lezing te klikken: De bib is geen partner, maar een beleidsinstrument van het lokale bestuur (Bericht) LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling.
Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be IFLA conferentie 2010 verhuist van Brisbane naar Göteborg (Bericht) IFLA heeft besloten om haar conferentie in 2010 in het Zweedse Göteborg te houden in plaats van het Australische Brisbane. In Zweden krijgt IFLA de steun van de lokale overheden. Dat ontbrak in Brisbane. IFLA vreest ook dat minder deelnemers de verre trip naar Australië kunnen betalen omwille van de wereldwijde economische crisis.
Auteursrecht in de digitale samenleving (Bericht) Het auteursrecht vormt één van de centrale uitdagingen in de realisatie van de digitalisering, online-ontsluiting en digitale archivering van cultureel materiaal. De Vlaamse Gemeenschap, Departement Cultuur, Jeugd, Sport en Media, heeft daarom een kortlopend onderzoek laten uitvoeren door de onderzoeksgroep ICRI van de KULeuven met als doel het gecoördineerd in kaart brengen van de bestaande adviezen en het creëren van een overzicht van de relevante regelgeving, onderzoeksresultaten, evoluties en tendensen aangaande het auteursrecht in de digitale samenleving. Meer>
VVBAD herinnert nieuwe ministers aan de wensen van de BAD-sector (Bericht) De kogel is door de kerk, de nieuwe Vlaamse Regering is een feit. De VVBAD heeft haar felicitaties opgestuurd aan de drie Ministers die het nauwst bij de BAD-sector betrokken zijn: Joke Schauvliege (CD&V) op Cultuur, Pascal Smet (SP.-A) op onderwijs en Geert Bourgeois (N-VA) op Binnenlands Bestuur. Meteen attendeerden we de nieuwbakken Ministers op de wensen uit de sector, zoals we die formuleerden in ons memorandum. Bij Minister Smet hamerden we extra op de noodzaak van een degelijke opleidingsstructuur voor de sector. Aan Minister Bourgeois herhaalden we onze wens voor een Vlaams publiekrechtelijk archiefdecreet.
Stands op Informatie aan Zee (Bericht) Maar liefst 36 bedrijven en instellingen zijn met een stand aanwezig op Informatie aan Zee. Dat is een absoluut record. Ideaal dus om als bibliotheek nieuwe bedrijven te leren kennen, of gedachten te wisselen met één van je leveranciers. Hier vind je een lijst van alle standhouders en een plannetje van de beursruimte.
Gemeenschapsvorming, ontmoeting stimuleren, … is de bib dan een gemeenschapscentrum XS? (Bericht) LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling.
Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be Blogdinner aan Zee (Bericht) Informatie aan Zee is niet alleen een beurs en een hele reeks presentaties, het is ook de plaats om veel collega's uit Vlaanderen en Nederland te ontmoeten. In de marge van Informatie aan Zee kwamen Saskia Scheltjens en Eva Simon op het idee om een blogdinner te organiseren voor alle bibbloggers uit de lage landen. Het etentje vindt plaats in Oostende op donderdag 10 september om 18u, na de eerste dag van Informatie dus. Alle info over dit leuke initiatief vind je op deze pagina.
'Archieven in het geding' te koop bij VVBAD (Bericht) Archieven in het geding
een Pak van Sjaalman voor Eric Ketelaar bij zijn afscheid als hoogleraar archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam op 28 mei 2009. Een liber amicorum voor Eric Ketelaar, aangeboden door docent-onderzoekers van de Archiefschool is bij de Stichting Archiefpublicaties (S@P) verschenen en te koop bij VVBAD. Panelgesprek over bijscholing in ICT op Informatie aan Zee (Bericht)Traditioneel zijn er op Informatie ook een aantal panelgesprekken. Een eerste gesprek, op vrijdag 11 september om 10u15 in zaal Delvaux, gaat dieper in bijscholing in ICT. Meer dan ooit vraagt ICT namelijk een voortdurende bijscholing van het personeel. De bibliotheek- en archiefbeheersystemen evolueren natuurlijk, maar daarnaast komen er ook steeds meer webgebaseerde diensten. De gebruikers bloggen en twitteren. S@P Jaarboek 2007. Lezen! Teksten over het archief (Bericht) Een drietal gerenommeerde hoogleraren (Gustaaf Janssens, Charles Jeurgens en Eric Ketelaar) heeft een beargumenteerde literatuurlijst gemaakt van boeken en artikelen, die naar hun mening de standaard bibliotheek van de Nederlandse en Vlaamse archivaris in zouden moeten vormen.
De traditionele uitleenfunctie van een bib dreigt als onkruid te worden gewied. Niet door de bib zelf, maar door de gebruiker. (Bericht) LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling.
Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be Zoeken & vinden op Informatie aan Zee (Bericht) Naast de thema's ‘E-books' en ‘Digitaal depot', die in de vorige nieuwsbrieven aan bod kwamen, heeft Informatie aan Zee ook heel wat te vertellen over ‘zoeken & vinden'. De toegankelijkheid van informatie in het algemeen, en die in openbare bibliotheken in het bijzonder, komen aan bod in verschillende presentaties van onder meer Dries Moreels en Koen Calis.
Meer > Algemene ledenvergadering VVBAD op Informatie aan Zee (Bericht)Op vrijdag 11 september 2009 om 13.00 u. houdt de VVBAD haar halfjaarlijkse ledenvergadering tijdens Informatie aan Zee. Plaats van afspraak is zaal Delvaux in het Kursaal van Oostende. Iedereen is welkom, maar alleen ‘werkende leden' (leden die actief zijn in één van de VVBAD-geledingen) hebben stemrecht. Op de agenda staan onder meer de goedkeuring van de begroting 2010 en de verkiezing van drie mandaten voor het Dagelijks Bestuur. De mandaten van de huidige voorzitter, ondervoorzitter en secretaris van de VVBAD lopen eind dit jaar af. Kandidaten voor deze verschillende functies kunnen zich tot 1 september 2009 melden op het VVBAD-secretariaat t.a.v. Bruno Vermeeren, coördinator, Statiestraat 179, 2600 Berchem - bruno.vermeeren@vvbad.be. Wietske Vos verlaat de VVBAD (Bericht)Wietske Vos, sinds begin mei bij de VVBAD aan de slag als stafmedewerker communicatie, heeft beslist de vereniging te verlaten. Een onverwachts aanbod van de Stad Gent deed haar besluiten toch terug naar haar thuisstad te trekken om er consulent te worden bij de dienst Toerisme. Oproep inzendingen Ger Schmookprijs 2009 (Bericht) De VVBAD kent jaarlijks de Ger Schmookprijs toe aan een niet-gepubliceerd werk over een thema uit de archief-, bibliotheek- of documentaire informatiesector in Vlaanderen. Ook dit jaar kunnen studenten hun eindwerk indienen voor deze aanmoedigingsprijs. De prijs bestaat uit 500 euro en mogelijke publicatie van het ingezonden werk. Uiterste inzenddatum is 30 september 2009.
Meer > Jaarboek 2008 S@P is verschenen (Bericht) De Nederlandse Stichting Archiefpublicaties (S@P) heeft haar Jaarboek 2008 gepubliceerd. Naar aanleiding van het emiraat van prof. dr. F.C.J. Ketelaar werd een aantal oraties en afscheidscolleges van hoogleraren gebundeld tot een jaarboek. De besproken thema's variëren van informatierecht, informatie- en communicatietechnologie en bestuurlijke informatievoorziening, tot bestuursrecht en -geschiedenis.
Opleiding Informatie- en Bibliotheekwetenschap start in september (Bericht) De 'nieuwe' post-academische vorming Informatie- en Bibliotheekwetenschap start in september. De opleiding staat open voor iedereen met ten minste een diploma van professionele bachelor. Wie alleen een graduaatsdiploma in een bibliotheekschool behaalde, kan een aanvraag indienen. Een onderwijscommissie beslist dan of zij aan de opleiding mogen deelnemen. De PAVO IBW publiceerde een studiegids die online geraadpleegd kan worden. Ook inschrijven kan online. Alle informatie is te vinden op www.ua.ac.be/ibw.
Als ik info nodig heb dan google ik. Er komt geen bib meer aan te pas. (Bericht)LOCUS en Bibnet lanceerden kort geleden de kadertekst "Zeven uitdagingen voor de lokale bibliotheek." Ze vragen de mening en de visie van de sector op deze uitdagingen. Om de discussie aan te wakkeren lanceren ze op geregelde tijdstippen een stelling. Het startschot wordt gegeven met de stelling: ‘Als ik info nodig heb dan google ik. Er komt geen bib meer aan te pas' Discussieer mee op www.zevenuitdagingen.be. Bibliotheek- & archiefgids 2009/3 online (Bericht) Het derde nummer van Bibliotheek- & archiefgids van dit jaar staat online . Vooraan in dit nummer een stand van zaken rond het Cultureel-erfgoeddecreet, dat het Vlaams Parlement een jaar geleden goedkeurde. Verder is er het tweede deel van de artikelenreeks over competentiemanagement in de BAD-sector, wordt er dieper ingegaan op het Bibliotheek Informatie- en OpvolgingsSysteem (Bios) en komen de vele mogelijkheden van de Brugse catalogus Cabrio, gebaseerd op de Aquabrowser, aan bod.
Ruim aandacht voor digitaal depot op Informatie aan Zee (Bericht)Een belangrijk thema op Informatie aan Zee is digitaal depot. Keynote spreker Hans Jansen van de Koninklijke Bibliotheek Nederland schetst de pragmatische aanpak van de KB bij de verwerking en het beheer van digitale informatie op lange termijn. Bovendien leunt één van de lezingen binnen het in de vorige nieuwsbrief toegelichte thema ‘E-books' ook aan bij de duurzame bewaring van info : Jan Braeckman van Bibnet onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal depot in Vlaanderen. De andere bijdragen over de ontwikkeling van een digitaal depot zijn verdeeld over twee blokken, één op elke dag. Meer > Presentaties 'Marketing voor bibs' online (Bericht) Zowel openbare als wetenschappelijke bibliotheken zetten al jaren zwaar in op de kwaliteit van hun dienstverlening. Ze streven naar die ultieme collectie en dat ideale droomgebouw, en werken hard aan allerlei diensten voor de gebruiker. Toch komen die horden bezoekers waar ze van dromen, niet toegestroomd. Hoe krijgen ze hun product, collectie en diensten beter verkocht? Kortom, wat kan de bibliotheeksector leren van de marketingwereld? Dat was het onderwerp van de studiedag Marketing voor bibliotheken, georganiseerd door de sectie Schoolbibliotheken. De presentaties van de lezingen staan nu online.
Foto’s ledenactiviteit 'Gentse Boekerijen' online (Bericht) In het Museum voor Schone Kunsten in Gent is nog tot 21 juni de eigenzinnige tentoonstelling Gentse Boekerijen te bezichtigen. Op 29 mei trakteerde de VVBAD haar leden op een gratis geleid bezoek aan deze tentoonstelling, inclusief de begeesterende toelichting van curator Gerda Dendooven. De deelnemers werden ook rondgeleid door de expositie over Emile Claus. De foto's van deze ledenactiviteit vindt u hier.
Games in openbare bibliotheken (Bericht) De VVBAD en Bibnet zetten de voorbije weken het gesprek met de Belgische game-industrie voort. Beide partijen zijn het erover eens dat games een plaats verdienen in de openbare bibliotheek. Ze bekijken nu onder welke voorwaarden dit mogelijk moet zijn en hoe dit praktisch gerealiseerd kan worden. Daarnaast zoeken ze in onderling overleg duidelijkheid over de interpretatie van de wetgeving. Eerder kwamen VVBAD en VCOB met BEA tot een akkoord over een passief beleid inzake het uitlenen van games door openbare bibliotheken. BEA is akkoord dat openbare bibliotheken hun huidige collectie games verder uitlenen. Van hun kant zullen bibliotheken voorlopig geen games meer inkopen om ze uit te lenen. Deze afspraak blijft voorlopig gelden.
Geactualiseerde selectielijst OCMW-archieven beschikbaar (Bericht) Binnen de werkgroep Lokaal Overheidsarchief (toen nog werkgroep Gemeentearchief) werd begin januari 2004 een aantal leden bereid gevonden zich in te zetten voor het opmaken en laten goedkeuren van een selectielijst voor OCMW's. Het eerste resultaat werd op 4 oktober 2006 ter goedkeuring voorgelegd aan de Afdeling Toezicht, Advisering en Coördinatie van verwerving en selectie van het Algemeen Rijksarchief. Sindsdien ontvingen leden van de subwerkgroep evenwel vanuit verschillende OCMW's nog voorstellen tot wijziging of aanpassing van de lijst. Een nieuwe, geactualiseerde versie is nu beschikbaar op de website van de VVBAD (www.vvbad.be/WLOA/OCMWselectielijsten). Deze werd op 22 mei ter goedkeuring voorgelegd aan het Algemeen Rijksarchief.
Wijziging Archiefwet gepubliceerd in het Staatsblad (Bericht) De nieuwe federale archiefwet werd gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad van 19 mei 2009. De wijziging van de Archiefwet van 24 juni 1955 is opgenomen in de Wet houdende diverse bepalingen, titel 9, hoofdstuk 3, afdeling 2, art. 126 tot 132.
De wetswijzigingen leggen de nadruk op het invoeren van de meest praktische en meest dringende wijzigingen voor een goede uitoefening van de opdrachten van het Rijksarchief. In de eerste plaats werden een aantal termen in de Franse en Nederlandse tekst aangepast aan de intussen meer gangbare terminologie. Meer > Memorandum SARC stelt prioriteiten BAD-sector scherp (Bericht) In zijn memorandum 2009-2014 formuleert de Strategische AdviesRaad voor Cultuur, Jeugd, Sport en Media (SARC) zijn prioriteiten voor de nieuwe beleidsperiode 2009-2014. Het memorandum behandelt alle deelsectoren waarover de SARC strategische adviezen formuleert, in het bijzonder kunsten en erfgoed, sociaal-cultureel werk voor jeugd en volwassenen, sport en media. Meer >
E-books in de kijker op Informatie aan Zee (Bericht) Elektronische boeken zijn aan een opmars bezig in Vlaanderen. Op Informatie 2007 kwamen ze nog nauwelijks aan bod, in Oostende wordt er een hele dag aan gewijd. Staan we werkelijk aan de vooravond van de grote doorbraak? Kan u zich al een collectie aanschaffen of wacht u best tot al uw gebruikers over een e-book reader beschikken? Op Informatie aan Zee komt u er alles over te weten. Meer >
Vlaamse regering keurt voorontwerp Vlaams archiefdecreet goed (Bericht)Op voorstel van minister-president Kris Peeters en de ministers Bert Anciaux (Cultuur) en Marino Keulen (Binnenlands Bestuur) keurde de Vlaamse regering op 8 mei 2009 het decreetontwerp voor een efficiënte regeling van het archiefbeheer principieel goed. Daarmee heeft nu de Vlaamse Regering zich uitgesproken vóór een Vlaams archiefdecreet. Meer > Hans Jansen (KB Den Haag) keynote op Informatie aan Zee (Bericht) Digitale informatie is kwetsbaar. Voor je het weet, is ze verdwenen of veranderd. Bibliotheken en archieven hebben hier een specifieke verantwoordelijkheid, maar het proces van verwerken, (duurzaam) opslaan en beschikbaar stellen, vergt grote investering. De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag heeft op dit vlak al 15 jaar ervaring. Hans Jansen, directeur e-Strategie van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, zal op Informatie aan Zee de pragmatische aanpak van de KB toelichten. Meer >
Powerpoints Federated Search Engines online (Bericht) Op 5 mei organiseerde de sectie Schoolbibliotheken de studiedag 'Federated search engines'. Via federates search engines kunnen gebruikers in één duidelijke en samenhangende zoekomgeving diverse informatiebronnen raadplegen. Tijdens de studiedag kwamen diverse gebruikers en leveranciers aan het woord. Hun presentaties zijn nu beschikbaar op deze pagina.
Gratis bezoek 'Gentse Boekerijen' voor VVBAD-leden na ALV OKBV (Bericht)Het Overleg KunstBibliotheken Vlaanderen (OKBV) houdt op vrijdag 29 mei zijn jaarlijkse Algemene Ledenvergadering in het Gentse Museum voor Schone Kunsten. Daar is momenteel de tentoonstelling ‘Gentse Boekerijen' te zien. Aanleiding voor de VVBAD om al haar leden te trakteren op een gratis geleid bezoek, dat plaatsvindt vlak na de OKBV-vergadering. Op het programma staan een lezing over en een rondleiding door de tentoonstelling ‘Gentse Boekerijen' en een vrij bezoek aan de tentoonstelling Emile Claus. Na het bezoek biedt de vereniging de deelnemers een drink aan. Studiedag 'Marketing voor bibliotheken' (Bericht) Heb je het zo al eens bekeken? Je bibliotheek is een bedrijf. Je leners, de klanten. Je boeken, de producten of artikelen. Je directie of het college van B&S, de hoofdaandeelhouders. Jij zelf in de rol van marketeer. Neen! Ok, maar vind je dat je nog meer moeite kan en moet doen om je bibliotheek in de ‘picture' te plaatsen, om je bestaande leners om te toveren tot ambassadeurs en om nieuw clienteel te werven? Maar je weet niet goed hoe er aan te beginnen?
Op 28 mei '09 organiseert de sectie schoolbibliotheken van de VVBAD daartoe een studiedag over marketing voor bibliotheken. De Katholieke Hogeschool van Brugge is onze gastheer. Meer > Inschrijven Informatie aan Zee vanaf nu mogelijk (Bericht) Op 10 en 11 september 2009 vindt in Oostende de elfde editie van Informatie plaats. Informatie aan Zee biedt de bezoekers een 48-tal lezingen, productpresentaties, keynotes, workshops en discussies gespreid over twee dagen. Daarnaast kan de bezoeker kennis maken met een 30-tal bedrijven en instellingen die zich presenteren op onze beurs. En uiteraard wordt het ook dit jaar een terugzien van oude bekenden en kennis maken met nieuwe collega's. Meer >
Marijke en Peter gaan, Wietske en Denis komen (Bericht) Marijke Hoflack, meer dan zeventien jaar redactiesecretaris van het tijdschrift, verlaat op 30 april het secretariaat van de vereniging. Ter vervanging van Marijke en Margot Collet, die half maart VVBAD verliet, komt Wietske Vos. Peter Van den Broeck nam na 16 jaar ontslag als hoofdredacteur van Bibliotheek- & archiefgids. Denis De Bruyne werd verkozen als zijn vervanger. Meer >
Bibliotheken en archieven niet gelukkig met uitbreiding auteursrecht (Bericht)PERSBERICHT Antwerpen, 23 april 2009 De Vlaamse bibliotheken, archieven en documentatiecentra betreuren ten zeerste de beslissing van het Europees Parlement om het auteursrecht op geluidsopnamen te verlengen van 50 tot 70 jaar. Deze beslissing hypothekeert erfgoed- en digitaliseringsprojecten en belemmert artistiek hergebruik. Bovenal zal de gewone artiest weinig voordeel halen uit deze verlenging. Vooral supersterren en grote platenmaatschappijen winnen erbij. Een archiefregeling voor het Brussels Hoofdstedelijk Gewest. (Bericht) Het Brussels Hoofdstedelijk Gewest keurde onlangs de 'ordonnantie betreffende de archieven van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest' goed. Daarmee volgt het Brussels Hoofdstedelijk Gewest het voorbeeld van het Waals Gewest, dat al in 2001 zijn eigen decreet goedkeurde. Meer >
Fototentoonstelling Boeken om naar te Kijken (Bericht) In het kader van de tentoonstelling Boeken om naar te Kijken maakte Benn Deceuninck, bibliothecaris van bibliotheek Kunstwetenschappen van de UGent, een fotoreportage van alle deelnemende bibliotheken. Zijn foto's worden getoond in zowel de Gentse Openbare Bibliotheek (tot 29 mei) als het Museum voor Schone Kunsten Gent (tot 20 juni). Ze kunnen in een speciale installatie bekeken worden. Professor Claire Van Damme van de vakgroep Kunstwetenschappen (UGent) schreef hierbij een impressie over (kunst)bibliotheken, en de beeldvorming hiervan.
Bibliotheek- & Archiefgids 2009/2 online (Bericht) Het tweede nummer van Bibliotheek- & Archiefgids van dit jaar staat online. In aanloop naar de verkiezingen voor het Vlaams en het Europees Parlement verspreidde VVBAD een memorandum aan alle politieke partijen. Hun reacties staan vooraan dit nummer. Verder is er een interview met weerman Frank Deboosere en wordt er dieper ingegaan op de resultaten van de enquête rond competentiemanagement.
Bibliotheek- & Archiefgids online (Bericht) Het tweede nummer van Bibliotheek- & Archiefgids staat online. In aanloop naar de verkiezingen voor het Vlaams en het Europees Parlement verspreidde VVBAD een memorandum aan alle politieke partijen. Hun reacties staan vooraan dit nummer. Verder is er een interview met weerman Frank Deboosere, en wordt er dieper ingegaan op de resultaten van de enquête rond competentiemanagement.
Erfgoeddag: Uit Vriendschap?! (Bericht) Op zondag 26 april is het weer Erfgoeddag!
Een hele dag lang kun je in heel Vlaanderen en Brussel terecht voor een fantastisch en veelzijdig erfgoedaanbod. Je gastheren zijn onder andere musea, archieven, bewaarbibliotheken, kerkfabrieken, verzamelaars, jeugdbewegingen en amateurkunstenaars(verenigingen). Vast staat dat zij hun uiterste best zullen doen om je een dag lang - tussen 10 en 18 uur - in de watten te leggen. Een aantal organisaties laten hun activiteit ook langer duren. Uiteraard hopen ze op je terugkeer nà Erfgoeddag - als dat geen fijne garantie is voor een vijfsterrendag... Bovendien is al dit fraais volledig gratis. Meer > Eblida Naple Conferentie (Bericht) Op 8 mei vindt in Wenen, Oostenrijk, de Eblida Naple Conferentie plaats. Eblida vindt het belangrijk dat de Europese bibliotheekverenigingen, en -instellingen de dialoog opstarten met de Europese Commissie en de Europese instellingen om samen de agenda te bepalen voor een moderne Europese kenniseconomie. Daarnaast moet er ook gesproken worden welke zaken niet op landelijk niveau kunnen gebeuren, maar op Europees niveau verwezenlijkt moeten worden. Meer >
Catalogus Gentse Boekerijen nu te koop (Bericht) Op 20 maart 2009 opende in het Museum voor Schone Kunsten de tentoonstelling Gentse Boekerijen. Bij de tentoonstelling, die loopt tot 21 juni 2009, hoort ook een tentoonstellingscatalogus. Deze catalogus is te koop bij alle deelnemende instellingen, maar kan ook hier besteld worden bij VVBAD.
Jaarverslag 2008 goedgekeurd (Bericht) Het jaarverslag 2008 van VVBAD werd tijdens de Algemene Ledenvergadering van 20 maart 2009 goedgekeurd. U vindt het jaarverslag hier.
Verder op weg naar een Vlaams publiekrechtelijk archiefdecreet (Bericht) In het verlengde van twee interpellaties inzake een publiekrechtelijk-archiefdecreet in het Vlaams Parlement - Commissie voor Binnenlandse Aangelegenheden, Bestuurszaken, Institutionele en Bestuurlijke Hervorming en Decreetsevaluatie op 17 februari 2009 (zie voor een verslag van de interpellaties door Francis Vlieghe: "Info. Mededelingenblad van de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen" 35, (2009) nr. 3, 8-9) diende Dany Vandenbossche (SP.A) op 19 februari een voorstel van decreet ter zake in bij het Vlaams Parlement. Meer>
Catalogus Gentse Boekerijen (Bericht) In het museum voor Schone Kunsten in Gent werd op 20 maart de tentoonstelling ‘Gentse Boekerijen' feestelijk geopend. De tentoonstelling, samengesteld door curatoren Gerda Dendooven en Gert Dooreman, loopt tot 21 juni en spitst zich toe op boeken uit de collectie van twintig Gentse ‘Boekerijen'. De foto's van de opening zijn terug te vinden op de Flickrpagina van VVBAD. Bij de tentoonstelling hoort ook een tentoonstellingscatalogus. Die kun je bestellen bij het VVBAD-secretariaat voor de prijs van 10 euro (exclusief verzendingskosten). Alle informatie voor het bestellen van de catalogus vindt u hier.
Subwerkgroep Selectielijst Gemeenten (Bericht) Binnen de werkgroep Lokaal Overheidsarchief besloten enkele leden in april 2005 om een aparte subwerkgroep op te richten om het uitwerken van de selectielijst vlotter te laten verlopen. Op 16 december 2009 werden het eerste en tweede deel van de lijst goedgekeurd door het Algemeen Rijksarchief. De lijst is hier beschikbaar en op de website van het Algemeen Rijksarchief.
Werkgroep Informatie aan Zee rondt programma af (Bericht) De werkgroep voor Informatie aan Zee heeft een keuze gemaakt uit de call for papers. 44 van de 66 inzendingen werden geselecteerd. Die werden gebundeld volgens thema, en ingedeeld per zaal. Opvallende thema's zijn e-books, digitaal depot, zoeken & vinden en web 2.0 toegepast.
Het VVBAD-secretariaat legt momenteel de laatste hand aan het programma, onder meer met de keuze van een keynotespeaker. Het volledige programma wordt later meegedeeld. Studiedag 'Marketing voor bibliotheken' (Bericht) Heb je het zo al eens bekeken? Je bibliotheek is een bedrijf. Je leners, de klanten. Je boeken, de producten of artikelen. Je directie of het college van B&S, de hoofdaandeelhouders. Jij zelf in de rol van marketeer. Neen! Ok, maar vind je dat je nog meer moeite kan en moet doen om je bibliotheek in de ‘picture' te plaatsen, om je bestaande leners om te toveren tot ambassadeurs en om nieuw clienteel te werven? Maar je weet niet goed hoe er aan te beginnen?
Op 28 mei '09 organiseert de sectie schoolbibliotheken van de VVBAD daartoe een studiedag over marketing voor bibliotheken. De Katholieke Hogeschool van Brugge is onze gastheer. Alle informatie over deze studiedag vindt u hier. Infosessie 'Federated Search Engines' (Bericht) Op 5 mei organiseert de sectie schoolbibliotheken van de VVBAD een infosessie omtrent 'Federated Search Engines'. Deze infosessie vindt plaats in campus Dansaert van de Erasmushogeschool Brussel.
Werking en toekomst van de sectie OB: enquête (Bericht) Het bibliotheeklandschap in Vlaanderen evolueert bijzonder snel. De laatste jaren zagen we het Decreet op Lokaal Cultuurbeleid, de bijsturing ervan, de oprichting van de Steunpunten voor Streekgericht Bibliotheekbeleid en regionale samenwerkingsverbanden, de samensmelting van VCOB en Cultuur Lokaal naar Locus, en de oprichting van Bibnet.
Nieuwe start van de opleiding Informatie- en Bibliotheekwetenschap (Bericht) Vorige maand besliste de Universiteit Antwerpen om de opleiding Informatie- en Bibliotheekwetenschap in een nieuwe formule voort te zetten vanaf september 2009. Daarmee komt ze tegemoet aan de algemeen erkende behoefte aan academisch opgeleide informatieprofessionals. De door de VVBAD in september 2008 geuite ongerustheid over de toekomst van de opleidingen heeft deze beslissing ongetwijfeld mee beïnvloed.
Foto's opening Gentse Boekerijen (Bericht) Vorige vrijdag, 20 maart 2009, opende in Gent de tentoonstelling "Gentse Boekerijen" in het museum voor Schone Kunsten. Deze tentoonstelling is een organisatie van OKBV, VVBAD en 20 Gentse bibliotheken. De foto's van de opening staan op de Flickrpagina van VVBAD.
Literatuurlijst Kunst van het Bouwen online (Bericht) Naar aanleiding van de studiedag De kunst van het bouwen: de architectuur van de (kunst)bibliotheek in de 21e eeuw werd een selectieve bibliografie over bibliotheekarchitectuur samengesteld door de medewerkers van de bibliotheek van de vakgroep Architectuur van UGent. De literatuurlijst bevat referenties van boeken tijdschriftartikels en onlinebronnen. Meer
Derde editie Boeken om naar te Kijken vrijdag van start (Bericht) Vrijdag wordt in het Museum voor Schone Kunsten in Gent het startschot gegeven aan de derde editie van Boeken om naar te Kijken. Belangstellenden krijgen via een parcours langs de Gentse Kunst- en Erfgoedbibliotheken van 21 maart 2009 tot en met 29 maart 2009 de gelegenheid om een kijkje te nemen in een twintigtal Gentse bibliotheken. Naast het parcours is er ook de eigenzinnige tentoonstelling Gentse Boekerijen van 21 maart t/m 21 juni 2009 in het Museum voor Schone Kunsten in Gent. De curatoren hiervan zijn de boekenmakers Gerda Dendooven en Gert Dooreman. Verdere info vindt u hier.
Margot Collet verlaat de VVBAD (Bericht)Donderdag 12 maart was de laatste werkdag van Margot bij de VVBAD. Na drie jaar dienst als halftijds stafmedewerker, is ze nu voltijds aan de slag in de openbare bibliotheek van Stabroek. Margot begeleidde de sectie Openbare Bibliotheken en organiseerde mee de succesvolle studiedagen van de vakgroepen Jeugdbibliothecarissen en Muziekbibliothecarissen. Ze stond mee in voor de organisatie van Informatie en Focus. Ze was webmaster van de vereniging en lanceerde in mei 2008 de elektronische nieuwsbrief. De VVBAD, en de collega's van het secretariaat in het bijzonder, wensen haar veel succes met haar verdere carrière in onze sector. Standruimtes Informatie aan Zee bijna uitverkocht (Bericht)Op 10 en 11 september 2009 vindt in het Kursaal Oostende de 11e editie van Informatie plaats. De belangrijkste reden om met Informatie aan Zee naar het Kursaal te trekken was het tekort aan beursruimte tijdens de vorige editie. In de centrale hal van het Kursaal kunnen dubbel zoveel stands geplaatst worden. Bovendien zijn de standruimtes iets groter. Ondertussen lopen de inschrijvingen prima. 26 instellingen en bedrijven schreven zich al in, terwijl vier andere een optie hebben lopen. Slechts één standruimte is op dit moment nog beschikbaar. De lijst van de reeds ingeschreven standhouders vindt u hier. Bibliotheek- & archiefgids verkent Brussel (Bericht) De bibliotheek- en archiefwerking in Brussel heeft voor Vlaanderen heel wat geheimen. Dat was de drijfveer voor de redactie van Bibliotheek- & archiefgids om een themanummer over Brussel uit te brengen. En om de Vlaamse onwetendheid over Brussel uit de wereld te helpen, zijn alle teksten van dit Brusselse themanummer uitzonderlijk voor iedereen toegankelijk.
Voorstel voor Vlaams publiekrechtelijk archiefdecreet ingediend (Bericht) Nadat de Federale Regering stappen ondernam om de Archiefwet van 1955 aan te passen, kwam ook in het Vlaams Parlement het debat over een Vlaams publiekrechtelijk archiefdecreet op gang. Dany Vandenbossche diende op 19 februari een voorstel tot Vlaams publiekrechtelijk archiefdecreet in.
Presentaties Er hangt digitale muziek in de lucht online (Bericht) Steeds meer muziekbestanden zijn digitaal beschikbaar op het internet. Er wordt gesproken over streaming en downloaden, en er is zeer veel kwalitatief hoogstaande informatie te vinden op het wereldwijde web. Maar hoe werkt het en waar vind je het? Op deze vragen trachtte de Vakgroep Muziekbibliothecarissen een antwoord te krijgen op de studiedag Er hangt digitale muziek in de lucht. Dematerialisering van muziekmaterialen en openbare bibliotheken. De presentaties van de lezingen staan nu online. Lees meer
Vlaams publiekrechtelijk-archiefdecreet dichtbij? (Bericht)Nadat het Federale Parlement stappen ondernomen had om de Archiefwet van 1955 aan te passen, kwam op 17 februari l.l. ook in het Vlaams Parlement de discussie over de noodzaak van een eigen Vlaams publiekrechtelijk-archiefdecreet opnieuw in een stroomversnelling. Alle partijen waren het erover eens dat de Proeve van Archiefdecreet, zoals die door de VVBAD is voorbereid, een goede basis vormt om tot een eindresultaat te komen. Zowat alle partijen volgden de standpunten van de Proeve. Kris Peeters besloot daarom dat de finalisering van het publiekrechtelijk- archiefdecreet versneld kan gebeuren, misschien zelfs nog tijdens deze legislatuur. Meer> VVBAD-persbericht in De Morgen van 16 februari 2009 (Bericht) Naar aanleiding van het dossier rond de aanpassing van de Archiefwet verstuurde VVBAD een persbericht naar diverse mediakanalen. De Morgen pikte het bericht op, en publiceerde het (lichtjes aangepast) in haar editie van maandag 16 februari 2009 (p.22). De tekst van het originele persbericht vindt u hier.
Aanpassing van de Archiefwet: de VVBAD reageert (Bericht) De Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen (VVBAD) is blij dat er stappen worden ondernomen om te komen tot een nieuwe Archiefwet. Het ontwerp van wet tot wijziging van de Archiefwet van 24 juni 1955, dat op 10 februari 2009 in commissie besproken werd, concentreert zich op de meest dringende en pragmatische wijzigingen, maar voldoet toch niet helemaal.
Actie tegen uitbreiding auteursrecht (Bericht) IFLA en Eblida hebben besloten hun steun te verlenen aan een actie tegen de uitbreiding van het auteursrecht. De twee verenigingen verstuurden een gemeenschappelijk standpunt naar leden van het Europees Parlement die in de commissie zetelen die de nieuwe wet op de uitbreiding van het auteursrecht moet goedkeuren. IFLA en Eblida ontkennen dat de nieuwe wet ten goede zal komen aan de kleine artiesten, en stellen dat het geld rechtstreeks naar de vier grootste platenmaatschappijen zal vloeien. De volledige tekst (in het Engels) vindt u hier.
Informatievergadering over invoering International Standard Music Number (Bericht)De vzw Partitor, beroepsfederatie van de (klassieke) muziekuitgevers en de VVBAD, Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen, nodigen u hierbij graag uit op de presentatie betreffende de invoering van het ISMN (International Standard Music Number) voor gedrukte muziek in België. Algemene Ledenvergadering VVBAD (Bericht) Op 20 maart 2009 houdt VVBAD haar jaarlijkse ledenvergadering in Tweebronnen, Leuven (openbare bibliotheek en stadsarchief). In tegenstelling tot vorige jaren zijn er in de voormiddag een aantal open bestuursvergaderingen. De sectie Archief en Hedendaags Documentbeheer debatteert met alle geïnteresseerden over de problematiek van de conservering en ontsluiting van archieven, terwijl de Sectie Openbare Bibliotheken een reflectiemoment over de bovenlokale werking voor openbare bibliotheken houdt. 's Namiddags vindt de Algemene Ledenvergadering plaats, die enkel toegankelijk is voor werkende leden van de VVBAD.
Lees meer Ouderencampagne voor Daisy van start (Bericht)Op 26 januari drukte minister Anciaux officieel op de startknop van de ouderencampagne. De Vlaamse overheid en de Luisterpuntbibliotheek organiseren een campagne voor luisterlezen. Alle 1100 rusthuizen, kortverblijfcentra, dagverzorgingscentra en lokale dienstencentra in Brussel en Vlaanderen ontvangen een Daisy-speler (Plextalk) en krijgen de mogelijkheid om een Daisy-workshop te volgen. Deze workshops worden regionaal georganiseerd door Luisterpunt en zijn gericht naar ergotherapeuten, animatoren en vrijwilligers van Zorgbib, OKRA en S-Plus die actief zijn in deze sector. Verslag seminar ‘Nationaal Archief joins Flickr The Commons’ (Bericht) (Natuurhistorisch museum Rotterdam - 4 november 2008)
Wie een beetje de vinger aan de digitale pols houdt, kent Flickr vast en zeker als een website waar je eenvoudig je foto's wereldwijd kan delen en de iedereen elkaars foto's van trefwoorden (tags) en commentaren kunnen voorzien. Flickr werd na de lancering in 2004 razendsnel populair en bevat op vandaag meer dan drie miljard foto's. In het begin van 2008 ontstond uit contacten tussen Flickr en de Library of Congress een specifiek kader voor publieke fotocollecties, Flickr The Commons. In de loop van vorig jaar sloten wereldwijd een tiental erfgoedinstellingen zich aan bij het initiatief. Het Nationaal Archief van Nederland was het eerste archief in de Lage Landen dat partner werd van The Commons. Op 4 november stelden ze hun pilootproject voor op een studiedag in het Natuurhistorisch museum van Rotterdam. Voor VVBAD ging Tom Cobbaert van het ADVN alvast een kijkje nemen. VVBAD en Bibnet maken afspraken met BEA over games in openbare bibliotheken (Bericht) De voorbije maanden was er verwarring over het uitlenen van games in openbare bibliotheken. VVBAD, Bibnet en BEA, de organisatie die de rechthebbenden vertegenwoordigt in België, kwamen overeen een regeling uit te werken die het uitlenen van games door openbare bibliotheken mogelijk maakt. In afwachting van resultaten is BEA akkoord dat openbare bibliotheken hun huidige collectie games verder uitlenen. Van hun kant zullen bibliotheken geen games meer inkopen om ze uit te lenen.
Bezoek aan The Learning Grid. (Bericht) Eind november bezochten enkele leden van de sectie Schoolbibliotheken in Coventry de opendeurdag van 'the Learning Grid', een nieuw en meermaals bekroond bibliotheekconcept van de University of Warwick. De sectie wil nu nagaan of er voldoende interesse bestaat om de volgende opendeurdag van the Learning Grid te bezoeken. Die vindt plaats op 19 mei. Aanvullend zou ook een andere school- of universiteitsbibliotheek worden bezocht. De kostprijs wordt geraamd op 600 euro per persoon (transport, 1 overnachting en inschrijving voor de studiedag in The Learning Grid). De reis gaat enkel door als er minimaal 12 en maximum 20 personen geïnteresseerd zijn. Wie interesse heeft, neemt best contact op met Francis Vlieghe.
Vlaamse bibliotheken, documentatiecentra en erfgoedinstellingen reageren op het Groenboek 'Auteursrecht in de kenniseconomie' (Bericht) In de zomer organiseerde de Europese Commissie een bevraging over het auteursrecht. Ze deed dat door middel van een Groenboek waarin ze een aantal concrete vragen formuleerde. Vlaamse bibliotheken, documentatiecentra en erfgoedinstellingen zagen hier een kans om enkele pijnpunten in de huidige regeling rond het auteursrecht te formuleren. Faro, Heemkunde Vlaanderen, Luisterpuntbibliotheek, VCOB, VOWB en VVBAD formuleerden samen hun bedenkingen. Hieronder vindt u de inleiding van deze tekst. Het volledige document kan hier gedownload worden.
VCOB en VVBAD vragen duidelijkheid over het uitlenen van games in openbare bibliotheken. (Bericht)Naar aanleiding van berichten in de pers over het verhuren van games, is ook in de bibliotheeksector beroering ontstaan. Vanaf 1 december zal de game-industrie optreden tegen het verhuren van games. Bibliotheken vragen zich af hoe het nu met het uitlenen van games zit: is dit ook verboden? Werkgroep Informatie aan Zee (Bericht) Zoals steeds wordt het inhoudelijke luik van Informatie verzorgd door een werkgroep samengesteld uit bestuursleden van alle geledingen van de VVBAD. Die omvat enkele leden die er in 2007 ook al bij waren, aangevuld met nieuwe leden. Op die manier zijn ervaring en nieuwe ideeën verzekerd.
Programmawijziging Buitenbeentjes (Bericht) Op 6 november organiseert de Vakgroep Jeugdbibliothecarissen in de Antwerpse Perkemebibliotheek een studiedag over kinderen voor wie lezen om een of andere reden moeilijk is. Onder meer collectievorming voor dyslectische kinderen, luisterboeken, grootletterboeken en Makkelijk Lezen Plein komen aan bod. Opgelet! Het programma van deze studiedag is lichtjes gewijzigd. Het namiddaggedeelte van de studiedag zal plaatsvinden in de Promotiezaal van de Universiteit Antwerpen. Na de lunch wordt van locatie veranderd.
Informatie aan zee (Bericht) Op 10 en 11 september 2009 organiseert VVBAD Informatie in het Casino Kursaal in Oostende. Terwijl we bij vorige edities botsten op plaatsgebrek voor de beurs, komt de grote centrale hal van het Casino Kursaal wel tegemoet aan onze vraag naar meer ruimte. Ook bezoekers van Informatie zullen kunnen genieten van de beursruimte met zicht op zee, of kunnen zich even terugtrekken op het terras van de cafetaria. En uiteraard beschikt het Kursaal over de geschikte infrastructuur om op twee dagen 40 lezingen te programmeren. ;
Informatie aan Zee wordt georganiseerd met steun van de provincie West-Vlaanderen en het Streekgericht Bibliotheekbeleid van West-Vlaanderen. Memorandum aan de politieke partijen en regering naar aanleiding van de Vlaamse verkiezingen in 2009 (Bericht) De Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen vzw, kortweg VVBAD, is de beroepsvereniging van bibliothecarissen, archivarissen en documentalisten in Vlaanderen. Zij verenigt 1200 leden, zowel instellingen als personen. De VVBAD behartigt de belangen van de sector en streeft naar deskundigheidsbevordering. Van de Vlaamse overheid kreeg de VVBAD de opdracht om een structureel overleg te organiseren tussen openbare bibliotheken, wetenschappelijke bibliotheken, documentatiediensten en archieven. Vanuit haar opdrachten vraagt de vereniging aan de Vlaamse politieke partijen en mandatarissen dat zij in de komende regeerperiode rekening houden met de uitdagingen en de mogelijkheden van de Vlaamse bibliotheek-, archief- en documentatiesector.
Lees meer Middagdebat in Vlaams Parlement: "ICT als instrument voor cultuurparticipatie. Nood aan coherente visie over sectoren heen." (Bericht) Het Vlaamse cultuurbeleid richt zich op het bereiken van een groter en nieuw publiek en het verhogen van de culturele competentie. Informatie- en communicatietechnologie (ICT) kan hierin een belangrijke rol spelen. De maatschappelijke beleidsnota van de commissie Digitaal Vlaanderen van het Vlaams Parlement pleit ervoor initiatieven uit te werken om het gebruik van ICT in de culturele sector te bevorderen. Het viWTA, instelling van het Vlaams Parlement, nam een aantal cases uit o.m. de erfgoedsector, kunsten en bibliotheeksector onder de loep vanuit de vraag hoe ICT kan dienen als instrument voor cultuurparticipatie.
Games in openbare bibliotheken (Bericht) Hoewel bibliotheken en games een vreemde combinatie lijken, groeit de interesse voor het aanbieden van deze media gestaag. Na strips vijftien jaar geleden, films tien jaar geleden en internet vijf jaar geleden, is het nu de beurt aan games het aanbod in bibliotheken te verrijken.
Steeds meer bibliotheken dromen van een evenwichtige collectie games. Maar tussen droom en daad staan wetten in de weg, en praktische bezwaren... Mogen games wel uitgeleend worden en wat met de effecten ervan, hoe omgaan met leeftijdsgrenzen? Een aantal antwoorden worden gegeven in Bibliotheek- & archiefgids onder het thema Games in de openbare bibliotheek. Verder volgt VVBAD de juridische aspecten van dit dossier van nabij op. Lees de artikels VVBAD zet in op de toekomst (Bericht) Achter de schermen wordt bij VVBAD hard gewerkt aan een memorandum aan de Vlaamse politieke partijen en regering naar aanleiding van de Vlaamse verkiezingen in 2009. De vereniging is ingegaan op de uitnodiging van sp.a om zaterdag aanwezig te zijn op hun Visie '08 congres. De komende weken zal de verenging de uitdagingen en mogelijkheden van de bibliotheek-, archief en documentatiesector ook naar de andere politieke families communiceren.
Centraal in het betoog staan: vrije toegang tot informatie, een beleid inzake preservatie, conservatie en digitalisering, kwaliteitsvolle opleidingen en verder investeren in kwaliteit. Luisterpunt opent leesplek (Bericht) Bijzondere boeken op een bijzondere plek. Op 7 oktober 2008 opent de Luisterpuntbibliotheek in haar lokalen in Laken een leesplek. Deze leesplek is een initatief van de bibliotheek, in samenwerking met Stichting Lezen Vlaanderen Ze is bestemd voor mensen met een leesbeperking, maar ook voor goedzienden die zich willen inleven in de wereld van blinden en slechtzienden.
Programma voor archieven op studiereis Nederland (Bericht)Naast het programma dat vooral gericht is op openbare bibliotheken, wordt bij deze studiereis ook het tweede keuzeprogramma opnieuw aangeboden. Deelnemers bezoeken onder meer het Nationaal Archief Nederland en het Stadsarchief van Amsterdam. Daarnaast staan ook een bezoek aan het Vredespaleis, de bijzondere collecties van de Universiteit van Amsterdam en het Cultuurhuis Doorn op het programma. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, snelle beslissers gaan mee. Vlaamse archieven en bibliotheken bezorgd om de toekomst van 'hun' opleidingen (Bericht) Informatieprofessionals zijn opgeleid om informatie te beheren, en te verzekeren dat ze tijdig op de juiste plaats terechtkomt. In een samenleving waar informatie een strategisch belang heeft, is dat essentieel. Maar net nu heerst er grote onzekerheid over de toekomst van zowat álle reguliere opleidingen voor informatiespecialisten. De sector maakt zich grote zorgen: zullen bibliotheken, archieven en documentatiecentra binnenkort zelf hun gespecialiseerd personeel moeten opleiden? Moeten ze hun vacatures bekendmaken in Wallonië of in het buitenland om goed opgeleid personeel te vinden?
Lees het standpunt... Financieringsmogelijkheden online (Bericht) Voor haar leden ontwikkelde de VVBAD een linkenverzameling met een 50-tal adressen waar archieven en bibliotheken terecht kunnen voor niet-reguliere financieringsmogelijkheden. Een aantal algemene bronnen komen aan bod, maar ook bronnen voor specifieke doeleinden. De provinciale subsidiëringsmogelijkheden kregen een aparte plek binnen het geheel en vormen de grootste groep.
Naar de verzameling
De zaak cultuur (Bericht)Kunsten en Erfgoed in samenwerking met CultuurInvest en het Kunstenloket organiseren voor de brede professionele culturele sector De zaak cultuur. Centraal staat de zakelijkheid binnen de culturele sector dat aan de hand van sprekers en werksessies wordt ingevuld. In de workshop Erfgoed worden de financiële en zakelijke aspecten van projectsubsidies behandeld. Erfgoeddag 2009: Uit vriendschap!? (Bericht) Vriendschap is ...
Wat is vriendschap? Anno 2008 lijkt de vraag eerder retorisch van aard. Iedereen heeft toch vrienden, heeft er minstens ooit een paar gehad of kent een verhaal over ware vrienden? Maar wie echter in het verleden begint te graven, en naar ‘de' betekenis van vriendschap op zoek gaat, komt terecht in een fascinerend en veelzijdig onderzoeksdomein. De gelaagdheid, de complexiteit en de maatschappelijke rol van vriendschap doorheen de geschiedenis maakt het tot een uitdagend thema voor de erfgoedsector. Meer... The Hollywood Librarian in uw bibliotheek (Bericht) The Hollywood Librarian: A Look at Librarians through Film is the first full-length documentary film to focusing on the work and lives of librarians. Using the entertaining and appealing context of American movies, the film will hold some surprises for people who may think they know what librarians do. American film contains hundreds of examples of librarians and libraries on screen -- some positive, some negative, some laughable and some dead wrong. Films such as Sophie's Choice, Philadelphia and It's a Wonderful Life show librarians as negative stereotypes. The librarians in Lorenzo's Oil, Desk Set and The Shawshank Redemption, on the other hand, are competent and professional. Dozens of interviews of real librarians will be interwoven with movie clips of cinematic librarians and serve as transitions between the themes of censorship, intellectual freedom, children and librarians, pay equity and funding issues, and the value of reading.
Archiefkunde 11: Naar een Vlaams publiekrechtelijk archiefdecreet (Bericht)In 2007 voerde de VVBAD in opdracht van de Vlaamse overheid een studie uit voor een Proeve van een Vlaams archiefdecreet. Het eindrapport werd opgeleverd in januari 2008, maar ook na die datum bleef de advies- en begeleidingscommissie van het project nog bijeenkomen om de teksten aan te scherpen. Deze verschijnen nu als het elfde deel in de reeks Archiefkunde: Naar een Vlaams publiekrechtelijk-archiefdecreet. Verslaggeving reis Nederland online (Bericht) De VVBAD ging in samenwerking met de steunpunten Streekgericht Bibliotheekbeleid Limburg, Vlaams-Brabant en West-Vlaanderen, op bezoek bij onze noorderburen. Er stonden een 15-tal instellingen op het programma. Van een aantal bezoeken werd een verslag gemaakt. Die kan u nu lezen op de VVBAD-website.
Lees de verslagen Wiki beroepscompetentieprofielen (Bericht) In deze wiki wordt informatie samengebracht over tewerkstelling en competenties, en de omvorming van de bestaande competentieprofielen naar de beroepscompetentieprofielen. Meer algemeen vind je ook informatie over competentiemanagement, de lerende organisatie en levenslang leren.
Voorbereiding Vlaams decreet voor publiekrechtelijk archief (Bericht) In september 2007 werd door de Vlaamse Regering beslist om een aantal maatregelen te nemen ter optimalisatie van het archiefbeheer op Vlaams niveau. Zo werd onder meer een Coördinerende archiefdienst voor de Vlaamse overheid opgericht, ingebed in de Afdeling Proces- en Informatiebeheer van het Departement Bestuurszaken. Er werd eveneens beslist om per beleidsdomein een archivaris aan te stellen. Meer >
Cultuurprogramma (2007-2013) - Infodag E.C. 24 juni (Bericht)Om haar nieuwe programmagids en meteen ook de nieuwe oproep voor projectvoorstellen voor 2008 tot en met 2013 te lanceren, organiseert de Europese Commissie een algemene infodag in Brussel (24/06) en in Budapest (27/06). Zij wil op deze infodag zoveel mogelijk potentiële deelnemers aan het Cultuurprogramma (2007-2013) bereiken. Opvolging studiedag auteursrecht (Bericht)Op 23 oktober organiseerde de Vakgroep Muziekbibliothecarissen een studiedag rond auteursrecht Magda? Auteursrecht, wat mag wel, wat mag niet?. De doelstelling van de studiedag was om antwoorden te verzamelen op de vooraf ingestuurde vragen en die op te nemen in een FAQ-lijst. Na een juridische controle is de lijst gepubliceerd. Infosessies cultureel-erfgoeddecreeet (Bericht)Op 14 mei 2008 werd het Cultureel-erfgoeddecreet gestemd in het Vlaams Parlement. Momenteel wordt het decreet opnieuw aan de Vlaamse Regering voorgelegd om het te bekrachtigen. Het agentschap Kunsten en Erfgoed organiseert 5 infosessies over het nieuwe Cultureel-erfgoeddecreet.
Tweede editie van Nederlandreis in het najaar? (Bericht) De reis naar Nederland, een organisatie van VVBAD in samenwerking met de steunpunten Streekgericht Bibliotheekbeleid van Limburg, Vlaams-Brabant en West-Vlaanderen, heeft heel wat interesse gelokt. Omwille van het grote succes, willen wij nu nagaan of er voldoende interesse bestaat om de reis te herhalen eind november. Lees meer.
Hoorzitting Erfgoeddecreet - 15 april 2008 (Bericht) Op 15 april 2008 werd door de commissie Cultuur van het Vlaams Parlement een hoorzitting georganiseerd over het nieuwe Erfgoeddecreet. Johan Vannieuwenhuyse, algemeen voorzitter van de VVBAD, lichtte er het standpunt van de vereniging toe. De integrale tekst van zijn inbreng vindt u hieronder.
Laatste week inschrijvingen voor studiereis Nederland (Bericht) Wie nog meewil op studiereis naar Nederland , schrijft zich best snel in. Maandag geven wij het definitieve aantal deelnemers door aan het hotel. Vanaf dan is inschrijven niet langer mogelijk. Daarenboven raakt de bus stilaan vol. Dus snel inschrijven is de boodschap! De studiereis naar Nederland is een organisatie van VVBAD in samenwerking met de steunpunten Streekgericht Bibliotheekbeleid van Limburg, Vlaams-Brabant en West-Vlaanderen.
Archiefkunde 10: een privilege voor iedereen (Bericht) Ook SBB Limburg verleent steun aan studiereis Nederland (Bericht) Goed nieuws voor de Openbare Bibliotheken uit Limburg! Het Steunpunt Streekgericht Bibliotheekbeleid Limburg geeft 50% korting aan alle medewerkers die meegaan op de studiereis naar Nederland. Eerder deden de SBB's van Vlaams-Brabant en West-Vlaanderen al hetzelfde.
VVBAD start met digitale nieuwsbrief (Bericht) Om leden van de vereniging en gebruikers van de VVBAD-website een nog betere dienstverlening te kunnen bieden, stelt de VVBAD vanaf nu om de twee weken een nieuwsbrief samen. Hierin komen actuele thema's aan bod en is een overzicht van de recentste vacatures en VVBAD-activiteiten opgenomen. Geregistreerde gebruikers ontvangen de nieuwsbrief automatisch, u kan collega's en geïnteresseerden attent maken op deze service door de nieuwsbrief door te sturen of te verwijzen naar de website.
Slidecasts studiedag acquisitie online (Bericht) Op 26 februari organiseerde VVBAD de studiedag 'Acquisitie in kunst- en erfgoedbibliotheken'. Tijdens deze studiedag werden drie lezingen gepodcast. Van de lezing van Johan Hanselaer en Mieke Lietaer zijn nu ook 'slidecasts' gemaakt. Tijdens de powerpointvoorstelling hoor je de spreker zijn verhaal doen. Ideaal voor wie er niet bij kon zijn, of wie het allemaal nog eens goed wil herbeluisteren. De slidecasts vindt u hier.
Powerpointvoorstellingen studienamiddag over auteursrecht online (Bericht) Op 14 maart 2008 had de Algemene Ledenvergadering van de VVBAD plaats in Lessius, Campus Carolus. De aanwezigen keurden er het jaarverslag en de jaarrekening goed. In de namiddag werd meer aandacht besteed aan de problematiek rond het auteursrecht. Meer informatie, met onder meer de powerpointvoorstellingen van de lezingen van Annemie Maes, Nol Verhagen en Wilma Mossink, vindt u op deze pagina. Ger Schmookprijs 2007 voor wiki’s en bibliografieën (Bericht) Op de Algemene Ledenvergadering van 14 maart 2008 werd ook de Ger Schmookprijs uitgereikt. De jury was het eens over de kwaliteit van de ingezonden werken. Uiteindelijk koos ze voor het eindwerk van Karen Janssens. Zij paste de technologie van de wiki's toe toe om een historisch naslagwerk, de 18de-eeuwse biobibliografie van Paquot, digitaal toegankelijk te maken. Marc Storms zoekt nieuwe horizonten op (Bericht) Naar aanleiding van het vertrek van Marc Storms uit de VVBAD biedt Bibliotheek- & archiefgids u naast een interview met Marc ook enkele getuigenissen van voormalige voorzitters en collega's, die Marc goed gekend hebben als stafmedewerker of directeur, maar ook als mens. Lees het artikel.
Maak mee werk van competentiemanagement: vul de enquête in tot 24 maart (Bericht)Met een stevige webenquête willen VVBAD, VCOB, VOWB en BVD nagaan of en hoe competentiemanagement in de praktijk wordt gebracht in de sector, en welke evoluties zich aftekenen in de tewerkstelling. Meer... MultiMatch heeft demo klaar (Bericht) Het Europese onderzoeksproject MultiMatch heeft zijn eerste demo klaar. Het project werd eerder al toegelicht op Informatie 2007.
Principes en en functionele vereisten voor bestanden in elektronische omgevingen (Bericht) De Internationale Raad voor Archieven ICA heeft 3 voorontwerpen gepubliceerd rond principes en functionele vereisten voor bestanden in elektronische omgevingen. De teksten vindt u in bijlage op deze pagina.
Antifonarium Tsgrooten blijft in Vlaanderen (Bericht) Op 1 februari 2008 heeft de Vlaamse Gemeenschap het Antifonarium van Tongerlo, ook wel bekend als het Antifonarium Tsgrooten, aangekocht voor de Collectie Vlaanderen.
Sylvia Van Peteghem laureaat Cultuurprijs Erfgoed (Bericht) Op maandag 4 februari 2008 werden de CultuurPrijzen Vlaanderen 2007 uitgereikt in deSingel. Sylvia Van Peteghem ontving de prijs Cultureel Erfgoed als bibliothecaris van de Universiteitsbibliotheek Gent die een inspanning leverde om de Boekentoren te restaureren. De belangrijkste prijs in de categorie Algemene Verdienste, ging naar de Vooruit in Gent. Daarnaast waren er nog prijzen voor onder meer Peter Holvoet-Hanssen (poëzie) en André Sollie (jeugdliteratuur).
Algemene Ledenvergadering VVBAD (Bericht) Op vrijdag 14 maart organiseert de VVBAD haar Algemene Vergadering in de Lessius Hogeschool Antwerpen. In de voormiddag vergaderen de verschillende besturen. Na de lunch vindt de algemene ledenvergadering plaats met de bespreking van het jaarverslag en de jaarrekening. Nadien volgt de uitreiking van de Ger Schmookprijs.
Om 14.00u start een studienamiddag over auteursrecht . De rol van de beheersvennootschappen, het intiatief van het VOWB om de sector te informeren en het manifest over auteursrecht van de Nederlandse bibliotheekvereniging Fobid, komen aan bod. Toegang is gratis voor leden van de VVBAD, vooraf inschrijven is wel verplicht. Principiële goedkeuring door de Vlaamse Regering van het voorontwerp van het Cultureel-erfgoeddecreet (Bericht) Vorig jaar startte de Vlaamse overheid met het integratietraject van de drie erfgoeddecreten, namelijk het Decreet op de Volkscultuur van 1998, het Archiefdecreet van 2002 en het Erfgoeddecreet van 2004. Momenteel wordt het voorontwerp van het Cultureel-erfgoeddecreet voorgelegd aan de Raad van State.
Bilen Sonakalan nieuwe administratieve medewerker (Bericht) Vandaag begint Bilen Sonakalan als nieuwe administratieve medewerker op het VVBAD-secretariaat. Hij zal zich bezig houden met de dagelijkse boekhouding, ledenadministratie en adressenbeheer en het onthaal.
Nederlands auteursrechtenmanifest (Bericht) FOBID, het overlegforum van bibliotheken in Nederland, publiceerde in juni 2007 het auteursrechtmanifest Auteursrecht in balans . FOBID is van mening dat het gros van ‘werken van letterkunde, wetenschap of kunst' de oersterke bescherming die het auteursrecht aan rechthebbenden biedt, helemaal niet nodig heeft. Integendeel, die bescherming is vaak alleen maar een keurslijf dat ervoor zorgt dat die werken verborgen blijven in archieven en magazijnen van bibliotheken. Lees meer
Serv-publicaties beschikbaar (Bericht) De publicaties van de SERV 'Informatiedossier - Beoordelings- en functioneringsgesprekken. Een enquête bij werknemers in Vlaanderen ' en 'Beoordelings- en functioneringsgesprekken. Een enquête bij werknemers in Vlaanderen ' zijn nu te bestellen via de website van de SERV .
Gezocht: onafhankelijke deskundigen voor Raad voor Cultuur, Jeugd, Sport en Media (Bericht) Eind november werd het ontwerp van decreet houdende de oprichting van een Raad voor Cultuur, Jeugd, Sport en Media aangenomen in het Vlaams Parlement. Deze raad zal samengesteld worden uit onafhankelijke deskundigen, die via een open oproep in kranten en via deze website geselecteerd worden, en uit vertegenwoordigers van het maatschappelijk middenveld, die voorgedragen worden door belangenorganisaties uit de sectoren.
VVBAD bezorgd over de bibliotheekopleidingen: Vandenbroucke reageert (Bericht) Als reactie op de discussienota Hoger Beroepsonderwijs, stuurde de VVBAD een standpunt naar de pers en de minister van Onderwijs Frank Vandenbroucke. In een reactie laat de Minister weten dat hij het schrijven van de vereniging met aandacht las, maar enkele misverstanden wil uitklaren.
VVBAD op studiereis naar Amsterdam (Bericht) VVBAD wil in 2008 op bezoek gaan bij onze noorderburen en dat het liefst voor twee of drie dagen. Er is genoeg te zien. Denk maar aan de nieuwe openbare bibliotheek en het nieuwe stadsarchief van Amsterdam; de bibliotheek van het Vredespaleis in Den Haag; DOK in Delft; de nieuwe Universiteitsbibliotheek in Utrecht. Van u willen we graag weten of u mee wil gaan. Lees hier meer.
Eindwerkenrepository VVBAD (Bericht) In het academiejaar 2005-2006 bouwden Peter Eyckerman en Jef De Pooter in het kader van hun eindwerk voor het laatste jaar Bibliotheekwezen en Documentaire Informatiekunde aan CVO De Nobel een repository met eindwerken van de Vlaamse bibliotheek- en archiefopleidingen. De repository werd opgezet met de door de Katholieke Hogeschool Kempen ontwikkelde DoKS software en is bereikbaar via http://www.vvbad.be/eindwerken .
Actieplan 2008 goedgekeurd (Bericht) De Raad van Bestuur heeft het Actieplan van de VVBAD voor 2008 goedgekeurd. Het plan is hier terug te vinden.
Bruno Vermeeren, nieuwe coördinator van de VVBAD (Bericht) In de vergadering van 23 oktober 2007 besliste de Raad van Bestuur op voordracht van de ad hoc jury Bruno Vermeeren met ingang van 1 november aan te stellen als nieuwe coördinator van de VVBAD.
Verslagen Informatie 2007 (Bericht) Een aantal bestuursleden van de VVBAD hebben verslag uitgebracht van één of meerdere lezingen die gegeven werden tijdens Informatie 2007. Klik door op bovenstaande titel om een samenvatting van alle binnengekomen verslagen te raadplegen. Naar VVBAD-studiedagen met de hulp van Google Maps (Bericht) Vanaf nu gebruiken wij Google Maps om de locatie naar onze studiedagen beter te duiden. Op die manier moet het voor deelnemers nog eenvoudiger zijn om onze studiedagen te bereiken.
Grotere kaart weergeven Gebruikerscommentaren opnieuw mogelijk (Bericht) Misschien had u het al gemerkt, maar sinds enige tijd is het voor geregistreerde leden opnieuw mogelijk om commentaar te geven op berichten die op deze website verschijnen. De commentaar is enkel mogelijk op de berichtenpagina. Die krijg je door op de titel van een bericht te klikken.
Lezing Eva Simon geslidecast (Bericht)
Presentaties Informatie 2007 via Slideshare (Bericht) Zowat alle presentaties van Informatie 2007 staan online. We hebben er, geheel in het web 2.0-gebeuren, voor geopteerd om de presentaties via Slideshare aan te bieden. De presentaties zijn geordend in twee delen: de lezingen van donderdag 13 september en die van vrijdag 14 september. Dan nog telkens doorklikken op de gewenste lezing. Studieopdracht ‘Proeve van Vlaams Archiefdecreet' (Bericht) Het Agentschap Kunsten en Erfgoed (Vlaamse overheid, www.wvc.vlaanderen.be/erfgoed) heeft bij de VVBAD een studie naar een ‘proeve van Vlaams Archiefdecreet' besteld. Het onderzoeksrapport moet uiterlijk op 15 januari 2008 bij het Agentschap neergelegd worden.
VVBAD bezorgd over de bibliotheekopleidingen (Bericht) De VVBAD maakt zich zorgen over de ontwikkelingen rond de bibliotheekopleidingen. Onder meer de introductie van het hoger beroepsonderwijs, waartoe het graduaat zal behoren, leidt tot grote onduidelijkheid. Voor de VVBAD reden genoeg om de pers en de minister van onderwijs aan te schrijven over deze problematiek.
Webdossier archiefreglement (Bericht)Met de studiedag "Het archiefreglement in de praktijk" gaf de werkgroep Wetgeving en Beleid in december 2005 het startschot van een langdurig project waar nu stilaan de vruchten van geplukt kunnen worden. Leden van de werkgroep maakten een doorlichting van bestaande reglementen, stipten pijn- en knelpunten aan, werkten modellen en richtlijnen uit rond een aantal aspecten die sowieso in een reglement aan bod moeten komen, en reiken praktijkvoorbeelden aan. Het voorlopige resultaat wordt gepresenteerd in de vorm van een webdossier. Voorlopig resultaat, want de inhoud van het dossier zal geregeld worden aangevuld en geactualiseerd. Informatie 2007 geblogd (Bericht) Op Amerikaanse (ICT-)congressen is het vanzelfsprekend: bloggers die op hun website schrijven over het congres gebruiken eenzelfde 'tag' of trefwoord, zodat de 'posts' automatisch getoond kunnen worden op de site van het congres. Dat idee nemen we zeker mee voor Informatie 2009. Voor de editie die net voorbij is, doen we het op de oude manier:
Marc Storms verlaat VVBAD (Bericht) Na een tijdskrediet van twee keer 6 maanden neemt Marc Storms ontslag als directeur van de VVBAD, met ingang van 1 november 2007. Hij wenst zich nu definitiever in Salvador de Bahia (Brazilië) te vestigen.
Web 2.0 in de praktijk: VVBAD podcasts (Bericht)Informatie 2007 staat in het teken van web 2.0: een nieuwe generatie interactieve diensten aangeboden via het internet. Een podcast - een digitale geluidsopname, vaak in mp3-formaat - is één van die diensten. VVBAD vond dé ICT-beurs voor de informatieprofessional in Vlaanderen een uitstekende gelegenheid om te experimenteren met podcast. Enkele sessies, waaronder de keynote lezing van Peter Hinssen, werden digitaal opgenomen. U kan ze hier beluisteren. We wensen u veel luisterplezier en kijken uit naar uw commentaar! Hoger Beroepsonderwijs meer een bedreiging dan een kans? (Bericht) Op onderwijsvlak zijn er grote veranderingen op til, meerbepaald in het volwassenenonderwijs en dus ook bij de bibliotheekopleidingen in het bijzonder. In Bibliotheek- & archiefgids verschijnt deze maand een standpunt waarin de sector gewaarschuwd wordt voor de gevolgen van deze veranderingen. De kans bestaat dat de graduaatopleidingen geen correct gediplomeerd personeel meer afleveren voor de middenkaderfuncties op B-niveau. Met het oog op de professionalisering van de sector is dit eerder een stap achteruit dan vooruit.
Samenwerking secundaire scholen en openbare bibliotheken (Bericht) Met het oog op een gezamenlijke studiedag, organiseren de OB-sectie en de werkgroep secundair onderwijs van de sectie Schoolbibliotheken een bevraging bij alle openbare bibliotheken en secundaire scholen in Vlaanderen. Met deze korte enquête gaan we op zoek naar sprekende voorbeelden van samenwerking.
VVBAD-MEMORANDUM naar aanleiding van de federale verkiezingen van 10 juni 2007 (Bericht) Met het oog op de federale verkiezingen stelde de VVBAD een memordanum op voor de federale overheid. De vereniging is zich ervan bewust dat cultuur behoort tot de bevoegdheden van de gemeenschappen. Dit neemt niet weg dat ook de federale overheid verantwoordelijkheid draagt voor diverse aspecten van de archief- en bibliotheeksector. De VVBAD verlangt dat de federale overheid de nodige beleidsmaatregelen zou treffen die de uitvoering van de maatschappelijk relevante opdrachten van de bibliotheken, archieven en documentatiecentra mogelijk maken en garanderen.
|
Aanmeldende vvbad-nieuwsbriefWilt u ook graag de VVBAD-nieuwsbrief ontvangen? Wenst u de VVBAD-nieuwsbrief niet meer te ontvangen Nieuws uit de sector |
